Haber

Uluslararası Af Örgütü’nden Can Atalay aradı: Derhal serbest bırakılmalı

Uluslararası Af Örgütü, 14 Mayıs seçimlerinde TİP’ten Hatay Milletvekili seçilen ve Seyahat Davası’nda tutuklu bulunan Can Atalay’ın derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü Ruhat Sena Akşener, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “25 Nisan 2022 tarihinden beri tutuklu bulunan ve bir yıl önce Uluslararası Af Örgütü tarafından düşünce mahkumu ilan edilen Travel Seven’dan Avukat Can Atalay, milletvekilidir. Seçilmiş olmasına rağmen halen cezaevinde olması bu tutukluluğun hukuki bir amacı olmadığını göstermektedir.

‘SİYASAL GÜDÜMLÜ VAKA’

Bu siyasi amaçlı yargılama ve beraberindeki haksız tutuklama, Türkiye’de yargı bağımsızlığına ve hukukun üstünlüğüne verilen zararlardan sadece bir tanesidir. Yargıtay, Can Atalay’ın derhal serbest bırakılmasını sağlamalıdır. Uluslararası Af Örgütü, aralarında Can Atalay’ın da bulunduğu ve Gezi Davası nedeniyle asılsız suçlamalarla tutuklu bulunan yedi düşünce mahkumunun serbest bırakılması çağrısını yineler.”

Milletvekili seçilmesinin ardından 25 Mayıs’ta görevine başlayan avukatları, Can Atalay’ın aynı gün tahliyesi için Yargıtay’a başvurdu. Atalay, 2 Haziran’da düzenlenen yemin törenine serbest bırakılmadığı için katılamadı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu