Haber

Renminbi, Brezilya’daki En Büyük İkinci Uluslararası Rezerv Para Birimi Oldu

BREZİLYA, 1 ​​Nisan (Xinhua) — Brezilya Merkez Bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’in ulusal para birimi renminbi’nin (RMB) veya yuan’ın ülkenin rezervlerindeki en büyük ikinci para birimi olduğunu ve avroyu geride bıraktığını söyledi.

Merkez bankasının resmi internet sitesinde yayınlanan “Uluslararası Rezerv Yönetimi Raporu”na göre RMB’nin Brezilya’nın döviz rezervlerindeki payını artırması, ülkenin en büyük ticaret ortağı Çin ile derinleşen ekonomik bağlarının bir yansıması.

Söz konusu raporda, 2022 yılsonu itibarıyla Brezilya’nın uluslararası döviz rezervlerindeki RMB kurunun yüzde 5,37 olduğu belirtilirken, euro kurunun yüzde 4,47 ile onun gerisinde kaldığı belirtildi. RMB, 2019 itibariyle Brezilya’nın uluslararası döviz rezerv para birimlerinden biri haline geldi.

Brezilya’nın döviz rezervlerinde en büyük paya sahip para birimi şu anda yüzde 80,42 ile ABD doları.

Brezilya Merkez Bankası da raporunda, ülkenin toplam uluslararası rezervlerinin 2021’deki 362,2 milyar dolardan 2022’de 324,7 milyar dolara düştüğünü kaydetti. Bu düşüş, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımları nedeniyle portföy getirilerinde yaşanan kayıplara ve ABD Merkez Bankası’nın değer kazanmasına bağlandı. dolar.

haberhavran.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu