Haber

Kiptaş Genel Müdürü Kurt: “İstanbul Depreminin fragmanını yaşıyoruz. Bundan Küçük Bir Deprem Bile Daha Büyük Bir Afetle Karşılaşılır”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı KİPTAŞ’ın Genel Müdürü Ali Kurt, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Şu anda İstanbul depreminin fragmanını yaşıyoruz ama fragmanını yaşıyoruz. Orada ne kadar eksik olduğumuzu gördük.” Kurt, “İstanbul’da daha küçük bir deprem olsa da daha büyük bir felaketle karşı karşıya kalacağız. Çünkü çok dar bir alanda çok daha büyük bir nüfustan bahsediyoruz. Sadece İstanbul’dan değil, 1000000 nüfuslu Marmara’dan bahsediyoruz.” 30 milyon.”

Kahramanmaraş’ta 10 ilde 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bölgeden dönen İBB kuruluşu KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt izlenimlerini ANKA Haber Ajansı’na anlattı. Depremin ikinci gününde İstanbul’dan yola çıktıklarını ve trafik şartlarının çok zor olduğunu vurgulayan Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ÇOK CİDDİ BİR YIKIM”

“Üçüncü gün sahada olabildik. Yaklaşık 6 gün durduk. Her zamanki izlenimlerimiz çok acı. Çok önemli bir yıkım var. Hatay, Antakya merkez bize göre tamamen yok oldu. Samandağ’a gittik. İskenderun o bölgelere göre nispeten daha iyi ama orada çok önemli sayılabilecek yıkımlar var.Yaptığımız gözlemlerde özellikle ana akslarda binaların altında dükkanların olduğu yerlerin neredeyse tamamı , yıkılmış.Burada da sütun kesme işlemleri olduğunu tahmin ediyoruz.Bazı yerlerde ilginç durumlar gördük.Bazı binalar yan yana,üç bina var,Ortadaki yıkılmamış,sağdaki soldaki yıkıldı.Bazı beton örnekleri güzel ve sağlam görünüyor ama yine yıkılmış.Muhtemelen kolon kesme veya projenin yanlış uygulanma durumları var.Gördük ki hem temelden hem de temelden dolayı yıkımlar olmuş. binalara yapılan müdahaleler. Bölgede çok önemlidir. Çadır ihtiyacı doğdu. 3 ayrı ilçeye evk yapıp kurulumunu yaptık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak hem konteyner hem de çadır kurulumları devam ediyor. Alım sürecindeler. Şu anda bölgenin en büyük ihtiyacı barınma. Çünkü artık ne yazık ki enkaz kaldırma işlemleri başladı.”

“AKILLI HAREKET ETMELİYİZ”

Enkazlardaki çalışmayla ilgili gözlemlerini dile getiren Kurt, facianın büyüklüğüne de dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Demek istediğim insan sayısı ile yıkılan bina sayısını karşılaştırdığımızda maalesef aşılabilecek bir durum değil. Yani deprem anında enkaza müdahaleler aşılabilecek bir yük değil. Fiziki olarak bir ilin sadece 2-3 ilçesinden bahsediyorum ki gözlemleyebiliyoruz.Kıymetli olan bu hale gelmemek.Herhangi bir afetle karşılaşırsak depremin en gerçek ve acı yüzünü yaşıyoruz. şu an ülke olarak üzülerek söylüyorum enkazdan çıkmak 3-4 günlük iş bu işin kıymetli bir parçası bir can bile kıymetli bugün bile enkazdan insanlar çıkıyor ama orası Yetmemize imkan yok.” Bu bir süreç değil. O yüzden tüm paydaşlar olarak bu yıkıma bir çözüm bulmamız gerekiyor. Açıkçası bu konuda mantıklı hareket etmemiz gerekiyor. Yani arama kurtarma çalışmalarına hem vatandaşlar hem de STK’lar müdahale etti ama yeterli olmuyor, başarılı olma şansı da yok. Maalesef çok önemli bir yıkımdan bahsediyoruz.”

“İSTANBUL’U GÜÇLENDİRMEK ZORUNDAYIZ”

Beklenen İstanbul depremine karşı değerlendirmede bulunan Ali Kurt, Kahramanmaraş’ta benzer depremlerin yaşanması durumunda kat kat fazla sorun yaşanacağına dikkat çekti. Kurt dedi ki:

“Çünkü yapısal kırılganlığı çok yüksek bir şehirden ve çok dar bir alanda ağır inşaatların olduğu, ekonominin ekonominin kalbi olduğu bir şehirden bahsediyoruz. İnşallah bu riskli yapıları daha önce İstanbul’da boşaltacağız. Afet olur.Amacımız riskli binaları inşaat maliyetine dönüştürmek ama çok hızlı başladığımız bu süreçte yavaşlamaya başladık.İnşaat ve finansman maliyetleri arttı.Bu yüzden devlete sürekli ‘Gelin yapalım’ dedik. Toplu konut kampanyalarında olduğu gibi yavaşlamaya başladık.Kampanyalarda olduğu gibi vatandaşa uygun ödeme planları veya uygun faiz seçenekleri sunarsak bu riskli yapıları çok hızlı bir şekilde tahliye edebileceğimizi söyledik. uzun vadeli ödemelerde krediler maalesef yetmiyor. Biraz sonra yani afetten sonra planlama yapacağız. İstanbul’da bunu yapmamamız için bu şehri daha sağlam hale getirmemiz lazım.”

“FELAKET ÖNCESİ ÖNLEMLERİ ALMAK GEREKİYOR”

Deprem öncesi gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini belirten KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt sözlerini şöyle tamamladı:

“Depremden sonra gerçekten kaos. Şu an İstanbul depreminin fragmanını yaşıyoruz kusura bakmayın ama orada ne kadar eksiğimizi gördük. Allah korusun diyorum. İstanbul’da bundan daha düşük bir deprem olursa daha büyük bir felaketle karşı karşıya kalacağız çünkü çok dar bir alanda çok daha büyük bir nüfustan bahsediyoruz sadece İstanbul’dan bahsetmiyoruz Marmara’dan bahsediyoruz 30 milyon.Yani ülke nüfusunun yüzde 25’inden bahsediyoruz.Şu anda Maraş bölgesindeki deprem ülke nüfusunun yüzde 15’ini etkiliyor.Türkiye nüfusunun yüzde 15’i şu ya da bu şekilde hareket edecek.Sağ kalanlar Bir iç göç başlayacak. Komşu illere bir göç başlayacak. Büyük şehirlere göç başlayacak. Bunun olumsuz etkilerini hem ekonomik hem de sosyolojik olarak maalesef göreceğiz. “Hep söylüyoruz. Afet öncesi önlemler alınmalıdır. Maalesef afet sonrası sıkıntılı bir süreç. Şu anda bunun bir parçasını yaşıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu