Ekonomi

İhracat yasağı kalktı, domates faaliyeti başladı

Antalya’nın Kumluca ilçesindeki çiftçiler, domates yasağının kaldırılmasının ardından mutlu olduklarını söyledi.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde domatese getirilen ihracat kısıtlamasının kaldırılmasının ardından faaliyet başladı. Üretici ve tüccarlar kısıtlamanın kaldırılmasından memnun olduklarını söylediler.

Domates üreticisi Yaşar Özkara, “Domates üzerindeki ihracat yasağının kalkmasına sevindik. Çünkü ürettiğimiz domatesler ihracata yönelik. Ürettiğim domatesi iç piyasa yemiyor. Ürettiğim domatesin piyasa fiyatı 100 lira. 12 lira ama iç piyasada 3-4 lira çuval 1.500 tl bizim ihracat kapılarımız kapanırsa bu çiftçinin vahimi olur biz ihracat için domates ekiyoruz devletimize güveniyoruz. Dış piyasada mutlaka tüccarın anlaşması vardır. Anlaşmasız anlaşma olmaz. Tüccarlar anlaşma yaptıkları yerlere eser göndermezlerse onlar da sıkıntıya girerler. “Biz de sıkıntıya gireriz” dedi. söz konusu.

Kumluca Batı Akdeniz Tüccarlar Derneği Başkanı Osman Öcal, “Bu yasağın kaldırılmasından hem üreticimiz hem tüketicimiz hem de tüccarımız adına çok memnunuz. Öncelikle şunu söylemeliyim. Esnaf olarak dimdik ayakta durmak zorundayız. üreticinin ve tüketicinin yanında.tüketicinin yanında üreticinin de yanında.Bu yasağın kaldırılmasında emeği geçen Cumhurbaşkanımızdan, Kumluca’daki sivil toplum kuruluşlarından, Antalya milletvekillerimizden ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun.”

Kumluca Hali’nde Yaş Sebze ve Meyve Heyetleri Birliği Başkan Yardımcısı olan Komite Üyesi Üzeyir Özyürek, “Yasağın kalkması ve yeniden ihracat kapılarının açılması biz çiftçiler, komisyoncular olarak çok iyi oldu. İnşallah durumumuz daha iyi olur. Daha da iyi olur. Sonuçta herkese Cumhurbaşkanımıza, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu